Pühapäeval, 12. mail tähistatakse rahvusvahelist õdede päeva.
Kõik õed on erilised ja väärivad tunnustust imelise ameti valiku eest. Pereõdede roll kasvab iga aastaga.
Aastate jooksul on Pereõe ajakirja veergudel oma mõtteid lugejatega jaganud paljud tublid ja töökad Eesti pereõed, nende hulgas ka välja kasvanud EÕLi asepresident. Õdede päeva puhul noppisime välja valiku ütlemisi ja arvamisi.
Rahvusvaheline õdede päev on meie kõigi jaoks üks rõõmus päev! Maikuus on õdedel ja nende tegemistel suurem tähelepanu. Õdesid märgatakse ja tunnustatakse tavapärasest enam, see teeb alati rõõmu. Olge ka ise julgemad tunnustama enda kõrval olevat õde – enda kolleegi. Tunnustus ja konstruktiivne tagasiside on edasiviiv jõud tegutsemiseks.
Kivimäe Perearstikeskuse pereõde Anni Hanst
Ei juhtuks siin ilmas midagi katastroofilist, kui poleks kättesaadav ükski limonaad ega alkoholi sisaldav jook. Hoopis teine lugu oleks siis, kui kaoksid juur- ja köögiviljad koos puhta veega. Veel hullem lugu oleks see, kui kaoksid pereõed – need kevadised tervisekuulutajad. 2023. aastal Tervisekassa ja Kantar Emori läbi viidud elanikkonna rahulolu-uuringus jäi 85% vastajatest rahule oma viimase visiidiga pereõe juurde. Julgustagu ja innustagu see teadmine jätkuvalt meid inimestesse panustama.
Pirita Perearstikeskuse pereõde Melita Väljamäe
Kohustusi on pereõdedele väga palju juurde tulnud, kuna perearstidele on pandud peale palju rohkem kohustusi, kui oli varem. Sellevõrra on ka pereõe töömaht suurenenud. Aastaid tagasi oli pereõde pigem arsti käepikendus ja sekretär, kuid tänapäeval on pereõe töö hoopis midagi muud, palju laiem ning palju rohkem teadmisi nõudev.
Käina Perearstikeskuse pereõde Anu Saar
Ma näen, et õed saaksid pakkuda tuge ja täiendavat ressurssi tervishoiuteenuste osutamisel, aga siin on oluline meeskonnatöö, rollide ja vastutuse paikapanemine. Kindlasti ei saa õde võtta üle arsti rolli, aga kui õde on üksnes arsti assistent, siis jääbki patsiendile arusaam, et ainult arst saab neid aidata. Ei ole oluline, kas abi annab arst või õde, oluline on, et patsient saab abi.
Laagri Perearstikeskuse pereõde Gerda Joa
Ma olen natuke seda meelt, et igal pereõel võiks olla väike spetsialiseerumine, mis suunas ta soovib areneda. Kui me lõpetame tervishoiu kõrgkooli, siis on meil baasteadmised olemas, aga n-ö päris maailmas tööle hakates saame aru, et ega me ei tea veel midagi. Mida rohkem sa tead, seda vähem sa tead, nagu ütleb mõttetera. Siis ongi hea valida endale fookus, mis suunas liikuda.
Ädala perearstikeskuse pereõde Marelle Maiste
Mulle meeldib, et peremeditsiinis töötades puutun kokku inimesega mõnikord juba alates sünnist, tänu sellele tean patsiendi perekonda, tema perekonna harjumusi ja kogu pere geneetilist eripära. Seega on mul ka rohkem taustainformatsiooni, mis mind patsientide abistamisel ja mõistmisel toetavad.
Perearst Tiiu Tootsi pereõde Ele Mägi
Minu töö valmistab mulle rõõmu. Mulle meeldib vaheldusrikkus, mida pakub pereõe töö. Rõõmu teeb, kui haiged saavad terveks, kui nad järgivad juhtnööre ning nende elu ja tervis lähevad paremaks. Rõõmustab, kui sinust peetakse lugu ja osatakse olla tänulik. Mulle meeldib, kui inimesed naeratavad ja usuvad ning usaldavad sind. Mulle meeldib olla õde väikses keskuses, kus iga patsient on kui pereliige ja sa tead tema lugu. Ma olen väga tänulik selle eest, et saan pakkuda endast parimat poolt õena.
Vee Perearstikeskuse pereõde Ülle Tilga
Nüüdseks on väga tavaline, et inimene ei pruugi mitme aasta jooksul sattuda perearsti vaatevälja, kuna analüüsid on korras, ravimid toimivad ja eluviis toetab tervise säilitamist. Seepärast suheldakse eelkõige oma pereõega. Samas peame olema väga ettevaatlikud, et me oma esmatasandi õdesid ära ei kurnaks. Iga lisandunud õigus või kohustus kasvatab õdede töökoormust, kuid see, et õdede töö on hakanud rohkem välja paistma, teeb ainult rõõmu.
Eesti Õdede Liidu asepresident Gerli Liivet
Ajakiri Pereõde on pereõdede erialaväljaanne, mis ilmub neli korda aastas. Ajakirja tellimuse saab vormistada siin: www.med24.ee/ajakirjad/tellimine